oraz o kontrolne wizyty u lekarza i efekt jest jaki jest, czyli jest zły. A dentysta w dzisiejszych czasach nie tylko proponuje innowacyjne i bardzo skuteczne metody leczenia zębów, ale co najważniejsze są one bezbolesne. Trzeba przyznać, że nauka i medycyna tak mocno poszły do przodu, że można już zapomnieć o starych, drastycznych metodach leczenia zębów. Obecnie pacjenci wizytę w gabinecie zawsze określają miło i przyjemnie, nawet jeżeli w grę wchodzi endodoncja. Leczenie kanałowe jest jedną z najskuteczniejszych metod ratowania zębów przed ich całkowitym usunięciem. Wielu stomatologów na ogół próbuje leczenia kanałowego, które może pomóc usunąć ból, przepchać niedrożne kanały w zębach, jak sama nazwa wskazuje, Ta dawniej bolesna metoda leczenia zębów nie cieszyła się dobrą sławą. Jednak stomatologia również i w tym zakresie poszła na przód, czego efektem jest bezbolesne leczenie kanałowe pomagające uratować wiele zębów. Co więcej, wykonywana pod mikroskopem sprawia, że jest ona o wiele bardziej skuteczniejsza i solidniejsza. Jeżeli lekarz proponuje nam takie leczenie zębów to pomimo złych wspomnień z nimi związanych, nie ma co się wzbraniać przed jego wykonaniem. Będzie ono naprawdę dobre i skuteczne, a dzięki temu nie będziemy mieli żadnych ubytków zębowych w jamie ustnej.
Problemy związane z zębami
Zęby to dla wielu osób źródło bólu. Boli, gdy zaczynają się pojawiać. Boli, kiedy są wrażliwe. No i boli, gdy tylko zaczynają się psuć. Do tego dochodzą jeszcze choroby dziąseł, czy tak zwane zęby mądrości, które z mądrością mają niewiele wspólnego. A gdy jeszcze ktoś obawia się dentysty i unika go, problemy te mogą narastać i się mnożyć.
Warto więc uświadomić sobie, że jest dwudziesty pierwszy wiek. Stomatologia dzisiaj to dział medycyny oferujący bezbolesne leczenie oraz doskonałą profilaktykę. Trzeba tylko pamiętać o codziennej higienie oraz systematycznych wizytach kontrolnych. Jeśli dentysta regularnie co pół roku widzi zęby, nie musi z nimi wiele robić. Być może musi wtedy jakąś małą plombę założyć, czy wyczyścić kamień. Ale to właściwie wszystko. No i to, co najważniejsze - dba o komfort każdego pacjenta.
A co w sytuacji, gdy problem jest poważny? I wtedy może być bezboleśnie. Samo leczenie, także to, które obejmuje endodoncja, już dawno nie jest związane z bólem. Czyszczenie i wypełnianie kanałów odbywa się przy użyciu nowoczesnych metod. Wszystko to oczywiście ma miejsce pod znieczuleniem. A ono jest tak skuteczne, że pacjent niczego nie czuje. Ale o tym trzeba przekonać się samemu. Bardzo często bowiem trudno jest uwierzyć komuś na słowo. Szczególnie, jeśli na przykład w dzieciństwie miało się niemiłe doświadczenie.
Bez względu na problem, wizyta wcale nie musi być niemiła. Warto więc przełamać wszystkie swoje obawy i wybrać się do dentysty, jeśli tylko jest taka potrzeba.
Leczenie bez bólu
Leczenie zębów nikomu nie kojarzy się dobrze. Powodem są uprzedzenia i stereotypy o tym, że borowanie może być bolesne i nieprzyjemne. Dzisiaj owe domysły straciły na wiarygodności, ponieważ stomatologia może być bezbolesna. Wystarczy tylko poprosić o znieczulenie nasiękowe lub przewodowe (zęby trzonowe dolne). W większości przypadków wystarczy jedna ampułka lidnokainy lub artykainy, by móc cieszyć się komfortowym przebywaniem na fotelu. Dentysta z pewnością zapyta o choroby ogólne oraz poprzednie doświadczenia ze znieczuleniem, dlatego warto sobie przypomnieć czy po poprzedniej wizycie wszystko było w porządku. Dzięki temu będzie można wybrać najbezpieczniejszy środek znieczulający. Oczywiście wiele zabiegów może odbyć się bez konieczności używania znieczulenia. Przykładem jest zdejmowanie kamienia nazębnego, polerowanie starych wypełnień, a nawet zakładanie nowych. Niestety niektóre powinny być wykonywane dopiero po zastosowaniu środka znieczulającego, m.in. leczenie kanałowe. Dzisiejsza endodoncja znacznie różni się od tej, z którą mieliśmy do czynienia jakieś dwadzieścia lat temu. Dzisiaj leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie, a użycie środka dewitalizującego miazgę znacznie ograniczone. Chodzi o to, by ząb wyleczyć możliwie jak najszybciej, a leczenie zachowało w dobrym stanie tkankę mieszaną znajdującą się w pobliżu wierzchołka korzenia. Niegdyś standardowo było to leczenie trwające kilka wizyt, a dziś trzonowca można czasami zrobić nawet podczas jednej. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza dentysty, a także stopnia obliteracji kanałów.